Geri git   ParkSohbet.Com Forumları > >

Sponsor Reklam Alanı

Yeni Konu aç Cevapla

Seçenekler Stil
Alt 28-05-09, 10:20   #1
Usta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Beğendikleri: 9
Beğeni Puanı: 38
Tecrübe Puanı: 19
Usta is on a distinguished road
Tesekkür: 9
29 Mesajina 38 Tesekkür Aldi
Standart Ehl-i Sünnet Yolu ve Bid'at Firkalari Hakkında

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin, bir hadis-i şeriflerinde mealen şöyle buyurduklari rivayet olunmaktadır: " Ümmetim yetmişüç firkaya (parçaya) ayrılacaktır, biri müstesna bu fırkaların hepsi Cehennem'e girecektir." Bu uyarıyı duyan ashab soruyorlar : " Ya Resulullah, kurtulacak olan Firka,i Naciye hangisidir ?", Yüce önderimiz cevap veriyorlar: " Benim ve ashabımın yolundan gidenler ( yani bizim gibi inanip işleyenler)". (1)

Resulullah Efendimiz'in dedikleri tahakkuk etmiş ve maalesef Müslümanlar bir sürü fırkaya ayrılmışlardır. Biri müstesna, hepside derece derece bozuk ve sapıktır. bu müstesna yol, kurtulacak olan fırka Ehl-i Sünnet ve cemaat mezhebidir. bu Mezheb mensupları i'tikadiyatta (inanmağa ait din hükümlerinde) iki imama (öndere ) tabi olmuşlardır (1) İmam maturidi,(2)İmam Eş'ari. Bu iki imamın aralarında esasa,asıllara ait hiçbir ihtilaf yoktur. Sadece teferruata ait bazı inceliklerde küçük mana ayrılıkları olmuştur. Bu iki imama bağlı olan ehl-i sünnet müslümanları birbirlerini kardeş bilir, yekdiğerini sapıklıkla veya bid'atle itham etmezler..

(1) bu Hadis-i şerifi büyük hadis alimi İbn Mace hazretleri "Sünen " adli çok kıymetli kitabında zikretmiştir. Bid'at ve dalalet fırkalarının propagandalarına kapılan bazı cahil ve gafillerin bu hadis için "aslı yoktur, mevzudur" demeleri büyük bir edepsizlik ve küstahlıktır. ( Mezkur hadis İbn Mace'den başka Tirmizi, Ebu Davud ve Darimi gibi büyük hadis imamları tarafından da rivayet olunmuştur.

Zoruma gideni içime attım...
Şimdi kolayıma geldiği kadarıyla birleştiriyorum kelimeleri...
Neyi ne kadar anlatabilirki insan?Yaşadığı hep kendine..Acısının tadı sadece
kendine..

Sohbet Sitemiz Hakkında Bilgi Almak için Tıklayınız

Usta isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Paylas Alıntı ile Cevapla
Alt 10-07-09, 17:24   #2
yaren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Beğendikleri: 0
Beğeni Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 24
yaren is on a distinguished road
Tesekkür: 0
0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi

Rabbim bizleri Ehl'i sunnet ve cemaat yolundan ayırmasın.

" Sustum.Tuz basıp yaralarıma, ne kadar susulacaksa o kadar sustum ! Bir çığlık kanıyor en derininde yüreğimin. Açmadım kimselere yüreğimi ..! Hançeri sadece kendime sapladım ve sustum ..."
yaren isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 12-07-09, 21:02   #3
ebrulim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tecrübe Puanı: 10
ebrulim is on a distinguished road

Alıntı:
yaren´isimli üyeden Alıntı Ziyaretçiler üye olmadan, üyelerimiz ise konuya mesaj yazmadan linkleri görüntüleyemezler.
Rabbim bizleri Ehl'i sunnet ve cemaat yolundan ayırmasın.
amin....inşALLAH...

http://img9.imageshack.us/img9/556/1...1sxwkpaqit.gif

Küçükken yerde ekmek görünce "yukarı koy, kuşlar yer" derdi büyüklerim...
Ben sevdiklerimi hep yüksekte tuttum; şimdi hiç sesleri çıkmıyor...
Acaba kuşlar mı yedi...
ebrulim isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 16-08-09, 15:14   #4
anatoliaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tecrübe Puanı: 10
anatoliaa is on a distinguished road

emeğine sağlık tskr

WWW.PARKSOHBET.COM
anatoliaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alt 11-09-09, 01:53   #5
Usta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Beğendikleri: 9
Beğeni Puanı: 38
Tecrübe Puanı: 19
Usta is on a distinguished road
Tesekkür: 9
29 Mesajina 38 Tesekkür Aldi

Ameliyata (işlemeğe ,fürüata) ait din hükümlerinde de Ehl-i Sünnet müslümanları dört imama tabi olmuşlardır.

İmam-ı Azam Ebu Hanife
İmam Malik
İmam Şafii
İmam Ahmed bin Hanbel

Bu Dört imam mutlak müctehid olup ALLAH'ın Kitabından ve Resulullah'ın (sallallahu aleyhi ve sellem) sünnetinden hüküm çıkartmağa iktidar ve ehliyetleri vardır. (Bu dört büyük muhterem zattan başka yine onların çağında başka mutlak müctehidler çıkmışsa da, zamanla onların taraftarları kalmamış ve Ehl-i Sünnet mensupları bu dört mezhebe ittifak etmişlerdir)

Asr-ı Saadette Mezheb yoktu ve olamazdı. Çünkü o zaman Peygamberimiz ve ashabı vardı. Herhangi bir mevzuda tereddüt ve şüphe olduğu zaman Peygamber'e soruluyor ve hemen doğru cevabı alınıyordu.

Ama Ondan Sonra İslam dünyası genişledi, dinimiz kısa zamanda büyük ülkeler feth etti ve ümmetimizim sayısı hızla kabardı. Dini mevzularda ihtilaflar baş gösterdi. Bir yandan da islamiyeti içinden çökertmek isteyen yahudiler, iranlı mecusiler, hristiyanlar ve türlü türlü sapıklıklara bağlı olanlar Müslümanların zihinlerini karıştırmak için şeytanca propogandalara baş vuruyorlardı. Bir tek Misal Verelim : Yemenli Bir yahudi olan ibn-i sebe yalancıktan müslüman olmuş Abdullah ismini almış , başına sarık sarmış ve sapık fikirler yaymaya başlamıştı. Şiiliğin kurucusu bu adamdır. İşte İ'tikad ve ameliyatta ehl-i sünnet imamları Allah'ın dininin saflığını korumak için gayret sarf ederek dinimizin hükümlerini ortaya koymuşlar; sapık, batıl inançları reddetmişlerdir..

Bazıları "Selefiye" adlı mezhebi de hak mezheb kabul etmektedir.Bu görüş hatalıdır. Selef-i Salihin ile Selefiyeyi birbirine karıştırmamak lazımdır.

Selef-i Salihin diye ilk çağ müslümanlarına diyoruz. Onlar bizim önderlerimizdir.

Selefiye ise aşırı ve ifrat fikirlere sahip olan İbni teymiyenin açtığı bir çığırdır ki, hatalı fikirlerle doludur. Vehhabilik denilen bozuk bid'at fırkası işte bu selefilikten azma bir guruptur

Zoruma gideni içime attım...
Şimdi kolayıma geldiği kadarıyla birleştiriyorum kelimeleri...
Neyi ne kadar anlatabilirki insan?Yaşadığı hep kendine..Acısının tadı sadece
kendine..

Sohbet Sitemiz Hakkında Bilgi Almak için Tıklayınız

Usta isimli Üye şimdilik offline konumundadır  

Bookmarks

Tags
bidat, ehli, firkalari, hakkında, sünnet, yolu

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil